Jak wynika z przeprowadzonego badania stosunkowo duża ilość ankietowanych deklaruje, iż jest dumna z bycia obywatelem – bądź obywatelką – naszego kraju.
Jest to wyjątkowo ciekawe biorąc pod uwagę dla przykładu to, że dwie najwyższe rangi jakie mogli wybrać w ocenie polityków ankietowani nie zostały przez nich zaznaczone ani razu.
Oznacza to, że w odczuciu badanych politycy nie realizują swojego programu należycie – mimo jednak tego duma z bycia Polakiem jak najbardziej istnieje, co niesie za sobą aspiracje do uczynienia naszego kraju coraz lepszym pomimo przeciwności. Na takie ambitne podejście składa się tez fakt, że około 70% pytanych było w wieku 19 bądź 20 lat.
Ludzie młodzi preferują optymizm, i mimo tego, że często zarzuca się im zbyt duże rozluźnienie obyczajowe, to wyniki ankiety mówią same za siebie: najważniejsze dla młodych wartości to rodzina, wolność, czy też miłość; sława natomiast znajduje się na szarym końcu.
Mimo iż poczynania obecnego rządu nie są zdaniem pytanych najodpowiedniejsze, to widać w nich nie tylko ambicję do głosowania w wyborach (z wyników można wywnioskować że większość pytanych głosowała za każdym razem) ale też i wyraźne przejawy do spróbowania kariery w Polsce zamiast natychmiastowej, bezzwłocznej emigracji. Wyniki więc w gruncie rzeczy napawają optymizmem.
Najważniejszy wniosek jaki można z przeprowadzonego badania wyciągnąć aż ciśnie się na usta: stereotypowy pogląd na stosunek przeciętnego polaka do kraju jest mylny. Nie wrzucajmy wszystkich do jednego worka, nie rozprzestrzeniajmy utartych schematów, i wreszcie najważniejsze: patrzmy z optymizmem w przyszłość.
Aby dowiedzieć się więcej na temat badania kliknij tutaj.